سلام دنیا!

بوسیله Iman Nemati در تاریخ 30 دی 1396

سلام دنیا

یه رسم نانوشته ای در بین وبلاگ نویس ها، اون قدیما که هنوز تلگرام و توییتر و اینا نبود، داشتیم که اولین پُست وبلاگ با "سلام دنیا" شروع می‌شد! خودِ وردپرس هم که نصب می‌کردی اولین پُست سمپلی که داشت همین "سلام دنیا" بود!

خب بریم سر اصل مطلب که ما داریم این‌جا چیکار می‌کنیم؟ اصلا این "بِهلاگ" چی هست و به چه دردی می‌خوره!؟ بِهلاگ قراره (یعنی هنوز کامل نشده) یک سیستم مدیریت محتوای (دیگه) وب سایت و وبلاگ باشه که تمرکزش بر سادگی، کدباز و رایگان بودن و قابلیت های مورد نیاز کاربران ایرانی (خودم!) باشه.

در حال حاضر مخزن کُد بِهلاگ در گیت هاب موجوده با آخرین کُدهایی که همین سایت با اون ها بالاست. هنوز پنل ادمین کامل نشده و خیلی از دیتاها به صورت دستی در دیتابیس تنظیم میشه، البته بخش مربوط به نوشتن پُست و صفحه تقریباً کامله و اگر یک توسعه دهنده یا کاربر حرفه ای باشید (مثل من!) تا همین جا هم می‌تونید با بِهلاگ یک سایت بالا بیارید!

ویژگی های بهلاگ چیه؟ (و قراره چی بشه)

  • کدباز و رایگان : قراره همیشه کُد بِهلاگ روی گیت هاب و در دسترس عموم قرار داده بشه که با استفاده از ASP.NET MVC و روی پلت فرم .NET توسعه داده شده و میشه
  • مستقل از نوع دیتابیس (رابطه ای) : لایه دسترسی به داده های بِهلاگ با استفاده از یک Micro-ORM به نام NPOCO توسعه داده شده که این لایه به شما اجازه میده که از اکثر دیتابیس های رابطه ای (RDBMS) مثل SQL: Server یا MySql یا حتی SQLite برای ذخیره و بازیابی اطلاعات خودتون استفاده کنید و محدود به یک نوع دیتابیس خاص نیستید
  • مدیریت چند وب سایت : تحلیل اولیه جوری دیده شده که با نصب یک سیستم بتونید چند وب سایت (یا وبلاگ) را به صورت همزمان روی یک دامنه مدیریت کنید که همگی با امکانات یکسان و کامله.
  • پشتیبانی از پوسته ها : مثل اکثر سیستم های مدیریت محتوای حرفه ای، بهلاگ هم قراره از پوسته های مختلف پشتیبانی کنه که بر اساس ویو انجین Razor توسعه داده میشه. 
  • رعایت اصول اولیه SEO : در بیس سیستم بهلاگ سعی شده تا موارد اولیه مربوط به SEO مثل متا تگ ها، URLهای تمیز و گویا، تگ های توضیحات و چند مورد دیگه دیده بشه هر چند هنوز به صورت کامل پیاده سازی نشده
  • کاربری آسان : در کل هدفی که قراره بهلاگ به اون برسه همین کاربری آسان خواهد بود. که البته تا تکمیل شدن و رسیدن به این هدف کار داره اما امیدواریم که به این هدف برسیم.

این ها بخش های کلی از ویژگی های بهلاگ است که در بیس این سیستم دیده شده، البته هنوز همه به صورت کامل پیاده سازی نشده. امیدوارم هرچه سریع تر بتونم ادامه کار را جلو ببرم تا برای استفاده عمومی به اندازه کافی پایدار باشه.دیدگاه شما درباره این نوشته چیه؟


دیدگاه ها