کامنت، لایک و آمار بازدید اضافه شد

بوسیله Iman Nemati در تاریخ 26 بهمن 1396

سلام

در این مدت امکانات جدیدی به سیستم بهلاگ اضافه شده که می‌تونید آخرین نسخه را از مخزن گیت هاب پروژه دریافت کنید. در ابتدا قصدم این بود که برای اضافه کردن ویژگی دیدگاه ها یا همون Comment به سیستم، از سرویس Disqus استفاده کنم، منطقی هم بود این تصمیم، چون با وجود همچین سیستم کاملی برای بخش نظرات یک سایت یا بلاگ، نیازی به اختراع دوباره چرخ نبود. اما بدلیل فیلتر بودن سرویس Disqus در ایران (واقعاً نمی‌دونم چرا!؟) مجبور شدم امکان نظر دادن و فیدبک را به هسته اصلی بهلاگ اضافه کنم.

در مورد امکان لایک نوشته ها و آمار بازدید از سایت هم سناریوی مشابهی وجود داره که مجبور شدم این امکانات هم در هسته بهلاگ اضافه کنم. همین الان می‌تونید این تغییرات را در همین سایت ببینید و امتحان کنید. دکمه "لایک" به نوشته ها اضافه شده که بر اساس IP و SessionId یک کاربر نوشته را لایک میکنه یا لایک رو پس می‌گیره! یعنی یک نفر نمی‌تونه چندبار پشت سرهم یک نوشته رو لایک کنه و به نظر هم منطقی میاد.

دیدگاه ها برای هر نوشته با استفاده از یک فرم در زیر همون نوشته از کاربر دریافت میشه. این دیدگاه ها برای نمایش باید توسط مدیر تایید بشن، البته میشه این تایید را خودکار هم تنظیم کرد تا نیازی به تایید همه دیدگاه های دریافتی نباشید. تصویر کنار نویسنده دیدگاه از سرویس Gravatar به صورت خودکار و بر اساس ایمیل نویسنده خوانده و نمایش داده میشه. البته که از دیدگاه های تودرتو (درختی) هم پشتیبانی میشه، هرچند که برای ثبت همچین دیدگاهی کار بیشتر در سمت View نیازه انجام بشه. به زودی قابلیت لایک کامنت و پاسخ به کامنت هم اضافه خواهد شد.

آمار بازدیدهای سایت و نوشته ها به صورت جداگانه قابل ارائه هستند. بازدیدهای تکراری هم لاگ میشن و شما می‌تونید بازدید واقعی و یکتای هر بازدیدکننده را به ازای هر نوشته سایت خودتون مشاهده کنید. در بازدید هر نفر، IP ، SessionId، نوع سیستم عامل و مرورگر اون شخص در دیتابیس ثبت میشه که شما بعداً در پنل مدیریت می‌تونید از این اطلاعات گزارش بگیرید.


دیدگاه شما درباره این نوشته چیه؟


دیدگاه ها